چگونه کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنیم ؟

کسب و کار اینترنتی

برای این که بخواهیم یک کسب و کار اینترنتی داشته باشیم ابتدا باید بدانیم از کجا باید شروع کنیم. سپس بدون هیچ معطلی شروع به فعالیت کنیم. در این مقاله از سری مقالات سایت مستر انگیزه، قصد داریم شما را با یک سری نکات کلیدی که برای شروع یک کسب و کار اینترنتی نیاز است آشنا کنیم. در صورت رعایت این نکات، کسب و کار شما بدون شکست به فعالیت خود برای سالها ادامه میدهد و میتوانید درآمد عالی و مستمری را داشته باشید.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

برای کسب و کار اینترنتی تعریف های زیادی آورده اند. این تعاریف آنچنان زیاد هستند که دلیل ارائه برخی از این تعاریف را نمیتوان دانست. به عنوان مثال سایت دولت استرالیا این گونه از کسب و کار اینترنتی میگوید:

کسب و کار اینترنتی یعنی کسب هرگونه درآمدی از اینترنت. این کسب و کار میتواند فروش اجناس و یا ارائه خدمات به صورت آنلاین باشد.

کسب و کار آنلاین یا اینترنتی به دسته ای از کسب و کارها میگویند که بر بستر اینترنت فعالیت میکنند و از پتانسیل های اینترنت به نحوه احسن بهره میبرند. کسب و کار اینترنتی را میتوان نوعی کسب و کار الکترونیک نامید که دارای دو ویژگی منحصر به فرد است:

  • قسمت عمده یا تمام فعالیت های شرکت بر بستر اینترنت میباشد.
  • ایده ای که برای کسب و کار میباشد باید بر توانایی ها و امکانات اینترنت استوار باشد در غیر این صورت ادامه فعالیت ناممکن خواهد بود.

شروع یک کسب و کار اینترنتی

برای یک کسب و کار اینترنتی اولین قدمی که برمیدارید بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که قدم اول را با برنامه طی میکنید قدم های بعدی نیز با برنامه جلو میروند. عده ای بر این باورند که با تهیه یک هاست و دامین و همچنین ایجاد یک فروشگاه اینترنتی در سایت خود، کار تمام میشود در صورتی که این عقیده کاملا اشتباه است. با ما همراه باشید تا عوامل اصلی موفقیت در کسب و کار اینترنتی را برای شما شرح دهیم.

چرا یک سایت خالی یا یک فروشگاه اینترنتی نمیتواند به تنهایی موفق شود؟

در سالهای اخیر دوستانه زیادی برای طراحی وب سایت خودشان به من مراجعه کردند و سایت های زیادی را برای آن ها طراحی کردم ولی متاسفانه در زمینه کسب و کار اینترنتی به موفقیت دست پیدا نکردند. به دلیل این که به مشاوره هایی که به آنها میدادم توجهی نکردند. هدف ما از نوشتن این مقاله برای دوستانیست که واقعا دوست دارند در زمینه کسب و کار اینترنتی به موفقیت چشم گیری دست یابند.

اولین قدم برای یک کسب و کار اینترنتی:

اولین موردی که شخص باید برای آن تصمیم گیری کند بخش مدیریت محتواست. میتوان از افراد متخصص در انتخاب مناسب ترین سیستم مدیریت محتوا برای کسب و کار خود کمک گرفت. اگر چه بهترین سیستم مدیریت محتوا وردپرس است اما نه برای هر  کسب و کاری. بنابراین قدم اول برای شروع یک کسب و کار آنلاین انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب با کسب و کارتان میباشد.

قدم های دیگر در کسب و کار اینترنتی :

مطابق آن چیزی که در بالا نیز گفته شد کسب و کار اینترنتی شما فقط با بالا آوردن سایت و  قرار دادن چند محصول در آن موفق نمیشود بلکه باید فاکتورهای زیاد دیگری نیز برای رسیدن به موفقیت در نظر داشته باشید. به عنوان مثال باید برای کسب و کار اینترنتی خود برنامه بازاریابی داشته باشید. سئو سایت را بهبود بخشید و برای سایت خود محتواهای اختصاصی تهیه کنید. از شبکه های اجتماعی نیز غافل نشوید. این طرز فکر غلط میباشد که چون فروشگاه در سایت دارید، وبلاگ دیگر نیازی نیست. یکی از عوامل اساسی در شکست کسب و کار های اینترنتی در ایران، عدم تولید محتوا اختصاصی و همچنین نداشتن وبلاگ میباشد.

موفقیت شما در این مرحله است:

این نکته را مدنظر داشته باشید که یک دست صدا ندارد و شما در همه زمینه ها متخصص نیستید. همچنین زمان شما محدود است لذا گروهی کار کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید. این مورد را همیشه مدنظر داشته باشید که هیچ کسب و کاری را نمیتوانید پیدا کنید که بدون کار تیمی به موفقیت در زمینه کاری خود رسیده باشد. بلکه کار گروهی است که باعث پیشرفت کسب و کار آنلاین شما میشود. شاید در اوایل کار احتیاجی به این افراد نباشد ولی بعد از گذشت چند ماه و رشد کسب و کارتان، وجود این افراد متخصص در کسب و کارتان حیاتیست.

کسب و کار اینترنتی

انواع کسب و کار اینترنتی

1- market place

در این نوع از کسب و کار اینترنت، سایت شما تنها به عنوان یک واسط عمل میکند. در این مدل شما در فروش کالا هیچگونه دخالتی ندارید بلکه فقط کار بازاریابی و ایجد کردن بستری برای ترافیک سایت را برعهده میگیرید. محصولات یا خدمات را از کاربران سایت دریافت میکنید و آن را به مشتری ارائه میدهید.

2- از رایج ترین روشهای کسب و کار اینترنتی حال حاظر در ایران، فروش مستقیم محصول

این مدل از کسب و کار برعکس روش قبلی میباشد. شما در این روش میتوانید کالا و یا خدمات خود را ارائه دهید و از این طریق کسب درآمد خوبی داشته باشید. مانند فروش فایل های آموزشی و همچنین ارائه خدماتی مثل طراحی وب سایت و … .

3- تبلیغات در سایت (متنی، بنری و ریپورتاژ آگهی)

اگر دوست دارید که ترافیک زیادی جذب کنید راه حل آن تولید محتوا اختصاصی و باکیفیت میباشد. از این طریق پیشنهادات زیادی برای تبلیغات از سمت سایر کسب و کار ها برای شما می آید و میتوانید درآمد عالی کسب کنید.

4- ارائه لوازم دست دوم

پیرامیدیار شخص ایرانی که برای اولین بار این ایده جذاب را ارائه داد و کسب و کار میلیارد دلاری برای خودش ایجاد کرد! این فرد ثروتمند ایرانی توانست حدود 16 میلیارد دلار ثروت بدست آورد. آقای امیدیار این دارایی را تنها از شرکتش یعنی ebay بدست آورده است.

5- بازاریابی پورسانتی (Affiliate Marketing)

در بازاریابی پورسانتی شما لازم نیست محصول یا خدمات را از فروشنده بگیرید و به دست مصرف کننده برسانید. لذا دیگر احتیاج به حمل و نقل ندارید.

6- تولید محتوای ویدئویی

امروزه نقش محتوای ویدئویی در برندسازی بسیار چشم گیر است.شما میتوانید با استفاده از یوتیوب که یکی از شبکه های محبوب اشتراک گذاری ویدئو میباشد کسب درآمد عالی داشته باشید. کاربران زیادی در این شبکه عضو هستند و به تماشای انواع ویدئو میپردازند. شما با تولید محتوا ویدئویی بیشتر دیده میشوید.

7- ارائه محصولات آموزشی

این روش درآمدزایی نیز بسیار در ایران محبوب میباشد. شما محصولی که ماهیتی آموزشی دارد تولید میکنید و آن را به هزاران نفر عرضه میکنید. شما در این روش کسب درآمد هیچ محدودیتی ندارید. محتوای شما میتواند ویدئویی، متنی و یا حتی عکس باشد. شما در این روش حتی در زمانی که خواب هستید درآمد کسب میکنید چون فروش شما به زمان کاری ندارد. این محصولات در وب سات شما قرار میگیرند و در هر زمانی، کاربر میتواند محصول مورد نظر را از سایت شما خریداری کند. هنگامی که تعداد کاربران شما زیاد شود حجم فروش شما نیز افزایش پیدا میکند.

فروش محصولات آموزشی

جمع بندی:

در صورتی که دوست دارید در کسب و کار اینترنتی خود موفق شوید حتما از افراد با تجربه کمک بگیرید. از اصول بازاریابی و تولید محتوا اختصاصی غافل نشوید. حتی اگر فروش خوبی دارید و در کسب و کارتان موفق هستید محتوا سازی را فراموش نکنید. به دلیل اینکه میتواند درآمد شما را دو چندان کند. اگر در ابتدای راه هستید مطابق با قدم هایی که برمیدارید هزینه کنید و هزینه تراشی نکنید.

نگرش شما برای شروع کسب و کار اینترنتی بسیار مهم است و امیدوارم که این مقاله توانسته باشد تا حدودی این نگرش تغییر داده باشد. اگر دوست دارید در کسب و کار آنلاین خود، بسیار خوب عمل کنید؛ از آموزش های بعدی ما در سایت مستر انگیزه غافل نشوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *