سایت الکسا چیست و چه تأثیر بر رتبه بندی سایت ها دارد؟

سایت الکسا


در سال ۱۹۹۶ سایت الکسا (ALEXA) شروع به فعالیت کرد و جزء یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ آمازون است. سایت الکسا یک منبع بسیار مفید برای سایت ها محسوب میشود.

در این مقاله از سایت مستر انگیزه هم به معرفی سایت الکسا میپردازیم و هم این مورد را بررسی میکنیم که چرا باید به فکر بهبود رتبه سایتمان باشیم.

سایت الکسا

سایت الکسا

کسب و کارهای اینترنتی و مدیران سایت ها همیشه در پی بهبود رتبه خود در سایت الکسا هستند. بیشترین تلاش آنها بهبود رتبه الکسای سایت خود و همچنین یافتن بهترین جایگاه در صفحات اول موتورهای جستجو میباشد. هنگامی که به صفحه اول راه پیدا میکنند، تعداد کاربران آنها روز به روز بیشتر میشود. لذا بهتر و راحت تر محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشته و کسب درآمد میکنند.

سایت الکسا چیست و چه تاثیری بر رتبه بندی سایت ها دارد؟

اگر دوست دارید جایگاه خوبی را در سایت الکسا کسب کنید، بهترین راه آن، تولید محتوای اختصاصی و با کیفیت هست. تولید محتوای خوب میتواند در رتبه بندی سایت شما در الکسا و همچنین موتورهای جستجو نقش بسزایی داشته باشد. به طور خلاصه میتوان گفت که تولید محتوای بروز و اختصاصی برابر است با افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت شما که این مورد باعث میشود رتبه شما در سایت الکسا نیز بهبود یابد.

رتبه در سایت الکسا
 • آیا میتوان رتبه الکسا را به سرعت افزایش داد؟
 • ترفندی برای بهبود رتبه در سایت الکسا وجود دارد؟
 • راه های موثر در بهبود رتبه در سایت الکسا چیست؟

اینها تنها بخشی از سوالات شما هستند. در این مقاله سعی داریم به راه های افزایش رتبه در سایت الکسا بپردازیم.

بیایید اول به یک سری موارد از این سایت بپردازیم.

رتبه الکسا به چه صورت حساب میشود ؟

هرچه میزان محبوبیت سایت شما نسبت به سایر سایت ها بیشتر باشد، رتبه الکسا شما نیز کم تر و در جایگاه عالی تری قرار میگیرید.

این سایت در حقیقت کارش پردازش اطلاعات وب است. میتوان گفت که کار اصلی آن رتبه بندی سایت ها براساس الگوریتم های خاصی میباشد.

سایت الکسا

نحوه کار سایت الکسا به چه صورت است؟

میتوان گفت که کار سایت الکسا آنالیز و بررسی ترافیک سایت ها میباشد و براساس تعداد بازدیدکننده ای که دارند آنها را رتبه بندی میکند. دلیل این که مدیران سایت ها به این سایت بهای زیادی میدهند آمار دقیق آن است.

در این سایت لیست سایت های بسیاری موجود میباشد که در این سایت ثبت شده اند. سایت الکسا، این سایت ها را براساس تعداد بازدیدکننده ها و ترافیکی که دارند بررسی کرده و رتبه بندی میکند.

بسیاری فکر میکنند که این سایت آمارهای دقیقی ارائه نمیدهد ولی باید گفت به دلیل داشتن ابزارهای پیشرفته  میتواند آمارهای دقیقی ارائه کند.

آیا جستجوگرها برای رتبه‌بندی الکسا ارزشی قائل هستند؟

بیشتر متخصصان بهینه سازی سایت اعتقاد دارند که رتبه الکسا را برای وب سایت خود جستجو نکنید. بلکه تمرکز خودتان را روی سئوی سایت و بهینه کردن آن بگذارید. حتما تغییرات مثبت در رتبه الکسا خود را شاهد خواهید بود.

یکی از سوالاتی که مطرح میشود این است که با وجود اینکه معیارهای بسیاری مانند رتبه سایت و رتبه دامنه وجود دارد، چرا باید روی رتبه الکسا تمرکز بگذارم؟

جواب این سوال ساده هست. بسیاری از شرکت های بزرگ تبلیغاتی روی این سایت تمرکز دارند و اگر رتبه شما در این سایت عالی باشد، برای تبلیغات با شما تماس خواهند گرفت.

مشخص کردن رتبه سایت در الکسا

در سایت های زیر به راحتی می توانید رتبه الکسای سایت خود را بررسی کنید.

نام سایتلینک مربوط به سرویس الکسا
آپسئوhttp://www.analytics.upseo.ir/alexa-rank-checker
حسابگرhttps://calc.worldi.ir/alexa
جی ادزhttps://seotools.g-ads.org/alexa-rank-checker

شما میتوانید برای راحتی کار خود از افزونه الکسا در گوگل کروم استفاده کنید.

افزونه الکسا در کروم

کاهش رتبه الکسا

سایت الکسا داده هایی را که برای محاسبه رتبه سایت ها نیاز دارد را از نوار ابزار الکسا (Alexa Toolbar) میگیرد. این سایت مدعی آن است که دقت رتبه های محاسبه شده برای سایت هایی که دارای رنکینگ زیر 100 هزار هستند بسیار بیشتر از سایت هایی با رنکینگ بالاتر از 200 هزار است. این را مدنظر داشته باشید که هرچه رتبه شما در الکسا پایینتر باشد بهتر است. همچنین این را هم مدنظر قرار دهید که سایتی که رتبه اش 100 است نسبت به سایتی که دارای رتبه 200 میباشد، بدین معنی نیس که دو برابر بهتر است. متاسفانه همه کاربران از نوار ابزار الکسا استفاده نمیکنند، لذا نمیتوان به این رتبه به عنوان حکمیت اتکا کرد. در کل سایت ها از فاش کردن رتبه و عملکرد خود فراری هستند لذا نمیتوان مرجع واحدی را پیدا کرد. در نتیجه افزونه الکسا میتواند گزینه مناسبی برای بررسی عملکرد سایت های رقیبتان باشد.

سایت الکسا

نکاتی کلیدی برای کاهش رتبه الکسا

نکاتتوضیح مختصر
تولید محتوایی باکیفیتمحتوای اختصاصی و باکیفیت=ارتقا رتبه در موتورهای جستجو=ارتقا رتبه در الکسا
نصب کردن افزونه الکسااز بهترین راه های بهبود رتبه الکسای سایت شما. تعداد بازدیدکنندگان سایت در رنکینگ شما تاثیرگذار میباشند.
از ابزارک رنک الکسا استفاده کنید
همواره محتوا پست کنیداز مهمترین و سودمندترین بخش، ارسال مداوم و منظم پست میباشد.
شبکه های اجتماعی از شبکه های اجتماعی میتوانید جهت هدایت کاربران به سایتتان استفاده کنید.
اعتبارسنجی وب سایت با دامنه com.شما میتوانید از پلاگین هایی متعددی برای اعتبار سنجی سایتتان استفاده کنید. مانند:
• Alexa Claim & Verify
• Claim Alexa
ارتقای سئو سایتتان هرچه وب سایت شما در موقعیت عالی در موتورهای جستجو باشد، تعداد بازدیدکننده از سایت شما بیشتر و در نتیجه رنکینگ الکسا سایت بهتر میشود.
استفاده از نوار شخصی ساز Alexa Toolbar Creatorاز این طریق میتوانید به مشتریان خوو وصل شوید و ترافیک سایت خود را بالا ببرید. این توانایی برای هر کسی وجود دارد که نوار شخصی ساز خود را بسازد و سایت شما را با آن ارتقا دهد.
ارسال وب‌سایت‌ها یا بلاگ به موتورهای جستجو و دایرکتوری‌هاوب‌سایت و مقاصد آنلاین ژورنال که با کلاس معین و متمایزی نشان داده می‌شوند توسط شاخص‌های بلاگ، ذخیره می‌شوند.

 3 فاکتور مهمی که در بهبود رتبه الکسا شما بسیار موثر می باشد عبارتند از:

1. مدت زمان ماندن کاربران در سایت (Time on Site)

هرچقدر کاربران شما زمان بیشتری را در سایت شکا بگذرانند، مشان میدهد که سایت شما چقدر محبوب میباشد. مدت زمان استاندارد 1 دقیقه میباشد. هرچقدر این زمان بالاتر باشد تاثیر بیشتری نیز بر رتبه الکسای شما دارد.

2. تعداد بازدید از صفحات سایت به طور میانگین توسط کاربران (Pageviews)

همانطور که از اسم آن مشخص است این فاکتور نشان دهنده تعداد صفحاتیست که هر کاربر بعد از ورود به سایت میبیند. هر چه عدد Pageviews بالاتر باشد گویای این موضوع است که مطالب سایت شما با کیفیت تر میباشد. برای سایت های فروشگاهی حداقل 5 و برای سایت های شرکتی این عدد حداقل 3 میباشد.

در صورتی که Pageviews سایت شما کم میباشد باید برای افزایش آن فکری کنید. چرا که با افزایش این فاکتور، رتبه الکسای شما به سرعت ارتقا پیدا میکند.

3. منشا بازدید ها و چگونگی ورود به سایت (Upstream Sites)

یکی دیگر از فاکتورها بررسی این مورد هست که بازدیدکنندگان سایت شما از چه طریقی وارد سایت شما شده اند. برای مثال از طریق گوگل آمده اند یا موتور جستجو یاهو و یا حتی بینگ. این مورد را مد نظر داشته باشید که هر جه تنوع منبع ورودی به سایتتان بالاتر باشد، رتبه الکسای شما هم بهتر خواهد بود.

رتبه یک الکسای ایران

 سایت الکسا روزانه میانگین بازدیدکنندگان از سایت و صفحات را مورد ارزیابی قرار میدهد و سایتی که در طول مدت 3 ماه گذشته بالاترین آمار بازدیدکنندگان و بازدید صفحات را داشته باشد در رتبه اول قرار میگیرد. عوامل دیگری نیز در رتبه بندی سایت نقش موثری دارند:

 • مقدار ترافیک دریافتی از افرادی که از نوار ابزار الکسا استفاده می کنند
 • تعداد بازدید ها از صفحات سایت
 • هر بازدید کننده چه مقدار زمان صرف در سایت صرف کرده است
 • میزان بازدهی و CTR. (یاد بگیرید چگونه CTR خود را افزایش دهید)
 • کیفیت و تنوع نظرها
 • تعداد لینک هایی که از سایت های دیگر به سایتتان داده میشود
 • فعالیت و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • سرعت لود سایت
 • UX و UI سایت

شما میتوانید 50 سایت برتر ایران را که براساس سایت الکسا رتبه بندی شده اند، مشاهده کنید.

https://www.alexa.com/topsites/countries/IR

کلام آخر :

در صورتی که میخواهید رتبه الکسای خود را بهبود بخشید با سری مقالات سئو در مستر انگیزه با ما همراه شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *